EKONOMİ

Ekonomi

Yüzyıllar boyunca dışa kapalı yaşamış , Pazar ekonomisi hemen hemen hiç gelişmemiş ve aynı ekonomik yapı 1930’lu yıllara kadar devam etmiştir.Bu yıllardan sonra İlçe merkezinde küçük esnaf işletmeleri açılmış ve halkın yiyecek giyecek gibi ihtiyaçları için Pazar yaratılmıştır.İlçede eski yıllardan beri ilkel koşullarla geçimlik düzeyde tarım ve hayvancılık yapılmıştır.1950 yılında Ülke tarımında görülen önemli değişiklikler İlçe tarımını hiç etkilememiştir.

1960 yılında ilçede patates ve fasulye ekimi başlamıştır.halk ürettiği hayvan ürünlerini Elazığ İline götürerek Pazar bulmuş ve karşılığında yiyecek , giyecek ve ev eşyası ihtiyacını karşılamaya çalışmıştır. 1950 yılında Hozat İlçesinde kurulan Jandarma Er Eğitim Alayı İlçe ekonomisine hayat vermiştir.Bu dönemde İlçe merkezinde birçok esnaf işletmeleri açılmış ve İlçede bir gelişme yaşanmıştır.Bu eğitim Alayının 1978 yılında İlçeden kaldırılmasından sonra eski parlak ekonomik yapı gerilemiştir.1996 yılında İlçe merkezinde bir Askeri Tugayın konuşlandırılması ile birlikte İlçe ekonomisinde bir gelişme gözlenmiştir.

1970 yılında tarımda traktör kullanılması ekonomiyi geliştirmiş , bu yıllardan sonra yüksek doğurganlık nedeniyle toprakların daha da bölünmesi , topraksız oranının yüksek olmasına sebep olmuş , kırdan kente ve İl dışına göçü hızlandırmıştır.Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde gelişkin olmadığı için göç durdurulamamıştır. Bugün ise bitkisel üretim ve hayvancılık ilkel koşullarla yapıldığından üretim geçimlilik düzeyinde kalmakta ve geniş anlamda Pazar için üretim yapılmamaktadır . bu nedenle tarım ve hayvancılığa dayalı ekonomik yapı durağandır.