Androkom Derneği

BASINDA BİZ

BASINDA BİZ

Hozat'ın sokakları yenilenebilir enerjiyle aydınlanacak

Tarih:12-11-2016 09:47:48 ENERJİ HABER

Hozat Belediyesi, gerçekleştirdiği proje ile ilçenin cadde ve sokaklarını yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisiyle aydınlatacak.
facebook-paylas
Tarih:12-11-2016 09:47

Hozatın sokakları yenilenebilir enerjiyle aydınlanacak

HozatBelediyesi, gerçekleştirdiği proje ile ilçenin cadde ve sokaklarını yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisiyle aydınlatacak.Hozat Belediye BaşkanıCelaleddin Polat, gazetecilere yaptığı açıklamada, Fırat Kalkınma Ajansının destekleri ile hazırlanan Yaşam Kalitesi ve Sanayi Altyapıları Mali Destek Programı kapsamında belediyelerinin örnek oluşturacak bir projeyi hayata geçireceğini söyledi.Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisi ileHozatBelediyesi, sokak ve cadde aydınlatmalarını artık güneş enerjisi ile sağlayacağını belirten Polat, "İlçemizdeki cadde ve sokakların aydınlatılması için bir yılda 15 bin 144 wat elektrik harcanıyor. Yenilenebilir güneş enerjisi ile elektrik ücreti, dağıtım firmasına ödenen ücret ve diğer tüm gider kalemleri artık tarihe karışacak, yaklaşık yüzde 80karelde edilen maddi birikim, ilçemizin güzelleşmesi adına yapılacak diğer projelere ayrılacak." diye konuştu.

Hozat'ta İlçe Nüfusunu Artırmak İçin ÇağrıANADOLU AJANSI

TUNCELİ AA - Hozat Belediye Başkanı Celaleddin Polat, nüfusun artması için il dışında yaşayanların ikametlerini ilçeye alma çağrısında bulundu.Polat,...

Hozat Belediye Başkanı Celaleddin Polat, nüfusun artması için il dışında yaşayanların ikametlerini ilçeye alma çağrısında bulundu.

Polat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hozat ilçesinin son verilere göre nüfusunun 4 bin 846 olduğunu söyledi.

Yerel yönetimlerin en önemli gelirlerinin nüfusa orantılı İller Bankasından kişi başına aldığı gelir olduğunu ifade eden Polat, şunları söyledi:

"Belediyemiz gelişmekte olan küçük bir belediyedir. Gelirlerimizin yüzde 85'i genel harcamalara gidiyor. Bu nedenle yatırım yapacak para kalmıyor. Gelirlerimizi artırmak için ilçemizin her geçen günün azalan nüfusunu artırmamız lazım. Hozat'ın büyüyebilmesi ve gelişebilmesi için tüm hemşerilerimize çağrıda bulunuyoruz. Yaz aylarından önce ilçemize gelen ve uzun süre kalan vatandaşlarımızında, belediye sınırları içinde yaşayıp muhtarlık seçimleri nedeniyle ikametgahını köylere aldıranlardan ve ilçe dışındaki Hozatlılardan ikametgahlarını ilçemize aldırmaları konusunda gerekli hassasiyeti göstermelerini istiyoruz. Kaydımızı yaptıralım, nüfusumuzu artıralım kampanyamız 30 kasıma kadar devam edecek. Ne kadar çok vatandaşımız ikametgahını aldırırsa gelirimiz o kadar artacak ve sorunlarımız daha hızlı çözülecek, belediyemiz büyüyecektir."

11 Kasım 2016 - 11:24

Hozat Belediyesi, Kendi Enerjisini Üretecek

 • Hozat Belediyesi, Kendi Enerjisini Üretecek

IHA

Tunceli’nin Hozat İlçe Belediyesi, Fırat Kalkınma Ajansı’na FKA sunulan ve kabul edilen proje kapsamında belediye binası ile sokak ve cadde aydınlatmalarını güneş enerjisiyle gerçekleştirecek. Hozat Belediye Başkanı Celaleddin Polat, projenin Türkiye’de ilk ve tek örnek olduğunu söyledi.
Hozat Belediyesi, FKA’nın desteğiyle hazırladığı ”Yaşam Kalitesi ve Sanayi Altyapıları Mali Destek Programı” kapsamında Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan projeyi hayata geçiriyor. Proje kapsamında belediye binası, sokak ve caddelerin aydınlatmaları güneş enerjisiyle gerçekleştirilecek. Projeye ilişkin bilgi veren Hozat Belediye Başkanı Celaleddin Polat, “Artan insan nüfusu, demografik dengenin bozulması ile artan talep ihtiyacı ile dünyada enerji kaynakları gün geçtikçe azalıyor. Dünya ülkeleri rüzgar, güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına pencere açıp yatırımlar yaparken Türkiye bu konuda ağır adımlarla ilerliyor. Hozat Belediyesi olarak biz, güneş enerjisinden maksimum düzeyde yararlanma düşüncesi ile başta sokak ve caddelerin aydınlatmasını artık bu enerji kaynağından sağlayacağız. İlçemizdeki cadde ve sokakların aydınlatılması için bir yılda 15.144 Watt elektrik harcanıyor. Yenilenebilir güneş enerjisi ile elektrik ücreti, dağıtım firmasına ödenen ücret ve diğer tüm gider kalemleri artık tarihe karışacak. Yaklaşık yüzde 80 kar ve elde edilen maddi birikim, ilçemizin güzelleşmesi adına yapılacak diğer projelere ayrılacak” dedi.
Projeyle şebekeye bağlı kalmadan LED teknolojiyle enerji üretileceğinin altını çizen Polat, “İlçemize kurulacak 10 güneş paneli merkezi aydınlatma hatlarına elektrik dağıtımını gerçekleştirecek. Böylelikle maliyeti düşük, çevreye katkı sağlayan aydınlatma ile ülke ekonomisine hem katkı sağlarken hem de yenilenebilir enerji ile doğanın insanoğluna sunduğu fırsatlardan daha geniş kapsamlı yararlanılmış olacak. Güneş enerjisinden elde edilen elektrikle yapılan LED aydınlatma sistemi şuan ki aydınlatma sistemine göre daha uzun ömürlüdür. Yüksek yoğunluk, parlaklık ve kontrasta sahiptir, mevcut aydınlatmaya göre 10 kat daha az enerji tüketir. Tak çalıştır özelliğine sahip olduğu için kablo ve bakım gerektirmez. Tüm bunların yanı sıra görüntü kirliliğinin yok olması ile ilçemizin fiziksel bir görüntüye kavuşmasına da yardımcı olacaktır” diye konuştu.
Projenin hayata geçmesiyle Türkiye’ye örnek teşkil edeceğini kaydeden Hozat Belediye Başkanı Celaleddin Polat, “Zira geleneksel sistemde 2014 yılında toplamda ülke genelinde 14 milyar tutarında enerji kullanıldı. Eğer güneş enerjisi ile sağlanan LED teknolojisi kullanılsa bu rakam 3,2 milyar enerjiye kadar düşecek ve yüzde 75 gibi muazzam bir tasarruf sağlanmış olacak. Hozat’tan tüm Türkiye’ye örnek olmasını hedeflediğimiz bu projeyi Fırat Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile sürdürüyoruz. Toplam 533 bin TL maliyetle yapılması planlanan projemizin yüzde 75’lik kısmı Fırat Kalkınma Ajansı tarafından hibe edilecektir. Geri kalan yüzde 25’lik kısım ise belediyemiz tarafından finanse edilecektir. Bu örnek projeye katkılarından dolayı Tunceli Valimiz Sayın Osman Kaymak,BingölValimiz Sayın Yavuz Selim Köşger,MalatyaValimiz Sayın Mustafa Toprak,ElazığValimiz Sayın Murat Zorluoğlu ve Fırat Kalkınma Ajansı genel sekreterliğine ilçemiz adına teşekkür ediyorum. Güneş enerjisinden elektrik üretimi sağlayarak doğaya zarar vermeden doğanın sunduğu imkanlardan yararlanarak yakın zamanda hayata geçecek olan projemizle enerjide dışa bağımlı olan ülkemize yol gösterip geleceğine ışık olacağına inancımız tamdır” ifadelerinde bulundu.

Hozat Belediyesi'nden Temizlik Çalışmaları

10 Mayıs 2016 Salı15:36

Hozat ilçe merkezinde etkili yağışın ardından temizlik çalışması başlatıldığı bildirildi.

Hozatilçe merkezinde etkili yağışın ardından temizlik çalışması başlatıldığı bildirildi.

Hozat Belediye BaşkanıCelaleddin Polat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede etkili yağış nedeniyle kanalizasyonların tıkandığını söyledi.

"Daha temiz birHozat" sloganıyla başlattıkları çalışmaların devam ettiğini ifade eden Polat, "İtfaiyeve temizlik ekipler, yağışın ardından tıkanan kanalizasyonlar, cadde, sokak ve kaldırımlarda biriken kumları tazyikli suyla yıkayarak temizliyor. Yağışın ardından başlattığımız çevre temizliği çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. Tüm çalışmalarımızı daha temiz, sağlıklı ve yaşanılabilir bir ilçe merkezi için yapıyoruz."

kaynak anadolu ajansı


Hozat Belediyesi’nden Geyiksuyu’na cenaze nakil aracı

Tunceli’nin Hozat ilçe belediyesi, Geyiksuyu ve çevre köylerde kullanılmak üzere bir cenaze nakil aracı hibe etti.

enaze nakil aracı gerekli çalışmaların tamamlanmasıyla, Hozat Belediye Başkanı Celaleddin Polat, Meclis Üyeleri ve vatandaşların katılımıyla düzenlenen törenle Geyiksuyu Cemevine teslim edildi.

Törende konuşan Belediye Başkanı Celaleddin Polat; “Bu aracı cenaze hizmetleri için tahsis ediyoruz. Umarım bu araç vadesi dolanları taşır. Allah gençlerimize zeval vermesin. Geyiksuyu’nun nüfusu artsın ve ilçe statüsü kazansın. Biz cenaze aracıyla aynı zamanda kitap taşıyoruz. Aracımızla birlikte sizlere kitap da getirdik. Bilime ve maneviyata fazlasıyla önem veriyoruz. Umarım bu köyde hep okuyan iyi meslekler edinen gençler yetişir. Ben de bu köyün bir bireyi olarak halkımın desteği ile buralara geldim. Halk destek verirse gençlerimiz iyi yerlerde olur.” ifadelerini kullandı.

Geyiksuyu Cemevi yönetimi tarafından Belediye Başkanı Polat’a plaket verildi ve

ardından dualar edilerek lokmalar dağıtıldı.

Cemevi yönetimi adına konuşan Hasan Güneş; “Arkadaşlar hepiniz köyümüze hoş geldiniz. Hepinizi saygıyla selamlıyoruz. Öncelikle sizi burada görmekten çok mutlu olduğumuzu belirtmek isterim. Bizi köy olarak Tunceli merkeze bağladılar. Ama biz hep kendimizi Hozatlı görüp, Hozat’a daha yakın hissettik. Dolayısıyla her Geyiksuyulu vatandaş, ben Hozatlıyım der. Hepinize saygı duyuyorum, böylesi anlamlı bir yardımdan dolayı da size teşekkür ediyorum. Cenaze nakil aracı önemli bir ihtiyacımızdı. Hozat Belediyesi festivallerde olsun, diğer birçok konuda bize destek oldu. Sağolun, var olun.” dedi.

Program sırasında çocuklara oyuncak da dağıtıldı.KAYNAK TUNCELİ EMEK GAZETESİ

19
Hozat'ta Atık Pil Toplama Kampanyası

Hozat Belediyesince atık pil toplama kampanyası başlatıldı. KAYNAK:BEYAZ GAZETE

Ekonomi/ 23 Mayıs 2016 Pazartesi17:26

Hozatta Atık Pil Toplama Kampanyası

HozatBelediye BaşkanıCelaleddin Polat, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği TAP iş birliğiyle 'Atık Piller Değerlidir' kampanyası başlattıklarını ve bu kapsamdaHozatBelediyesi hizmet binasına, bazı okul ve iş yerlerine atık pil toplama kutusu yerleştirdiklerini söyledi.

Polat, atık pillerin toplanması, depolanması ve bertarafı işlemleri içinÇevre ve Orman Bakanlığıtarafından yetkilendirilen TAP ile işbirliği halinde olduklarını aktararak, 'Piller çoğu zaman organik maddelerle aynı çöp kutusuna atılıyor. Oysa pillerin içerisinde çinko,mangan, civa, gümüşoksit, lityum, nikel, kadmiyum ve kurşun asitleri yer almaktadır. Toprağa karışan piller, bitkiler ve hayvanlar yoluyla insan besin zincirine geçmekte ve büyük tahribatlara yol açmaktadır.' dedi.

Pillerin içerisinde bulunan zararlı maddelerin birçok hastalığa neden olduğunu belirten Polat, şunları kaydetti:

'Son yıllarda artan pil kullanımı insan sağlığı ve çevre için potansiyel tehlike oluşturmaktadır. Dolayısıyla kullanılmış pillerin tehlike oluşturmaması için ayrı toplanması, taşınması ve geri kazanılması gerekmektedir. Ayrıca pillerdeki tehlikeli ve zararlı metallerin azaltılması da zaruri bir konudur. Bu konuda vatandaşlarımızdan da duyarlılık bekliyoruz.'
Hozat'ta Altyapı ÇalışmalarıANADOLU AJANSI

Tunceli'nin Hozat ilçesinde altyapının yenilenmesi için hazırlanan projenin kısa sürede hayata geçirileceği bildirildi.

Yaşam/ 11 Nisan 2016 Pazartesi16:20

HozatBelediye BaşkanıCelaleddin Polat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin mevcut altyapısının yetersiz kaldığını tespit ettiklerini söyledi.

Uzun vadede ilçeye hizmet edecek bir altyapının oluşturulması için çalışmaların sürdüğünü belirten Polat, 'İlçemizin genel olarak altyapısı ve imara açılan yeni yerleşim yerlerinin altyapı sorunlarının uzun vadede çözümü içinİller Bankasıile ortaklaşa proje hazırladık. Sunduğumuz projemizin ihalesi yapıldı ve en kısa sürede çalışmalara başlanması planlanıyor. Tamamlandığında ilçemiz sağlıklı bir altyapıya kavuşacak.' dedi.

BASINDA BELEDİYEMİZ
64x64

BASINDA BİZ

Devamı...


Başkanımız

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

 • BAŞKANIMIZ
 • KARDEŞ BELEDİYEDEN ARAÇ YARDIMI
 • BELEDİYEMİZDEN FİDAN DAĞITIMI
 • BELEDİYE HİZMET BİNAMIZ
 • 2014 Munzur Festivali
 • HİZMETLER
 • YENİ CENAZE ARACI
 • YENİ İMAR YOLU ÇALIŞMASI
 • ALTYAPI ÇALIŞMASI
 • PARKE ONARIM ÇALIŞMALARI
 • KİCK BOX GECESİ HOZAT
 • OVACIK GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ
 • TBB DEN BELEDİYEMİZE HİBE ARAC
 • SU ŞEBEKESİ DÖŞEME ÇALIŞMALARIMIZ